W dniach 12-13.08.2014 r. w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej odbyły się 4 operacje rekonstrukcyjne z użyciem płatów okostnowo-kostnych z kości udowej. W operacjach uczestniczyli dwaj lekarze austriaccy Prof. Alexander Gaggl i dr Heinz Buerger.
Pierwszy pacjent miał usuniętego chrzęstniaka krtani z resekcją jednej płytki chrząstki tarczowatej, łuku chrząstki pierścieniowatej i części płytki. Po wykonaniu wzorca ubytku krtani utworzono odpowiedni płat z pęczkiem naczyniowym, którym zrekonstruowano ten duży ubytek krtaniowy.
Drugi pacjent to chory po częściowej operacji krtani z powodu raka, wykonywanej poza naszą Kliniką. Na skutek nieudanej resekcji chory następnie naświetlany, cały czas oddychał przez rurkę tracheotomijną. Po otwarciu szyi stwierdzono brak płytek chrząstki tarczowatej i przygotowany płat odtworzył właśnie ten rozległy fragment krtani.
Trzeci chory to przypadek raka krtani po hemilaryngektomii wykonywanej poza naszym ośrodkiem, u którego również nie udało się uzyskać światła krtani i dlatego oddychał cały czas przez rurkę tracheotomijną. Po otwarciu szyi stwierdzono brak jednej płytki chrząstki tarczowatej, którą uzupełniono odpowiednio przygotowanym płatem z mikrozespoleniami naczyniowymi.
Czwarty chory to przypadek zwężenia krtaniowo-tchawiczego po przedłużonej intubacji, u którego dokonano resekcji ściany przedniej i bocznej tchawicy na przestrzeni 3,5 cm z dolnym odcinkiem łuku chrząstki pierścieniowatej. Ten ubytek uzupełniono również płatem okostnowo-kostnym.
W każdym przypadku wielkość i kształt płata był dobierany indywidualnie.
To pierwszy raz w historii Kliniki, kiedy udało się nam wykonać w ciągu dwóch dni tak rozległe operacje rekonstrukcyjne operując równocześnie na 2 salach. Było to możliwe dzięki niezastąpionej pomocy lekarzy austriackich.
Operacjom tym towarzyszył duży rozgłos w licznych mediach krajowych.