Nie możemy pokonać pandemii - na poziomie Kliniki widać wszystkie nasze słabe strony w starciu z tak poważnym przeciwnikiem. Musieliśmy odwołać naszą sesję europejską chirurgii laryngologicznej live. Na spotkaniu on-line moderatorów i informatyków z różnych krajów wyraźnie okazało się, że wirus atakuje w wielu krajach tak mocno, że liczne bloki operacyjne nie są w stanie zabezpieczyć dobrego przekazu (brak personelu, kwarantanny, brak chorych informatyków itd.).
W naszym Szpitalu w dniu dzisiejszym rusza budynek dla chorych z Covid, dodatkowe 18 łóżek intensywnej terapii oraz 30 łóżek obserwacyjnych. Kadrą dla tej jednostki są anestezjolodzy i wszyscy lekarze Szpitala w trybie rotacyjnym.
Do Kliniki przygarnęliśmy na jednej sali operacyjnej neurochirurgów z budynku obecnie zakaźnego, a bazę łóżkowo-socjalną odstąpiła im Klinika Foniatrii i Audiologii. Dla ratowania masy chorych czekających na operacje blok działa od dziś znacznie dłużej. Zapewni to, że chorzy onkologiczni nie będą czekać na leczenie i tak jak dotychczas będą przyjmowani bardzo szybko.
Z dobrych rzeczy - praca dwuzmianowa zaowocowała nowymi publikacjami, projektami grantów i wydaniem podręcznika Otologia kliniczna.
I co dalej??? - szczepionka.