flaga PL flaga ENG
logo UMP
KLINIKA OTOLARYNGOLOGII I ONKOLOGII LARYNGOLOGICZNEJ
Katedry Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Onkologii Laryngologicznej
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytecki Szpital Kliniczny, 60-355 Poznań, ul. Przybyszewskiego 49
Materiały informacyjne Najczęstsze pytania

MATERIAŁY INFORMACYJNE...

Szumy uszne - tinnitus

Szumy uszne są dość powszechną dolegliwością występującą u około 17% populacji ludzi dorosłych. Z tej liczby dla większości nie stanowią one problemu zakłócającego normalne życie. Tylko około 20% zasięga porady u lekarzy różnych specjalności, a 4% podejmuje leczenie. Szumy uszne są wrażeniami dźwiękowymi w jednym lub w obu uszach przy braku bodźca akustycznego w otoczeniu. Dzielimy je na obiektywne (które można zarejestrować przy użyciu czułego mikrofonu) i subiektywne, słyszane tylko przez pacjenta. Większość badaczy uważa, że miejscem powstawania subiektywnych szumów usznych jest ślimak w uchu wewnętrznym. Szumy uszne dla osoby, która ich nie doświadcza to termin brzmiący odlegle i niezbyt poważnie. Wbrew pozorom dolegliwość ta stanowi bardzo istotny problem, często czyniąc ludzi niezdolnymi do normalnego funkcjonowania i pracy. Pierwsze wzmianki dotyczące szumów usznych pochodzą z 700 r. p.n.e. (Starożytny Babilon), kiedy to wspomniano o szumach śpiewających, mówionych i szeptanych.

Szumy uszne opisywane są w różny sposób, najczęściej jako dzwonienie, szum morza, gwizd, świszczenie, tykanie i dźwięk uciekającej pary. Odczuwane są w jednym bądź w obu uszach lub w środku głowy, mogą mieć stałe lub zmienne nasilenie, występować w stanie spoczynku (zwłaszcza w ciszy), podczas codziennych czynności. Szumy uszne mogą powstawać okresowo lub być stale słyszane. Często są tak uciążliwe, że ludzie nimi dotknięci nie tylko zasięgają porady u lekarzy specjalistów (głównie laryngologów), ale skłonni są do stosowania metod leczenia nie w pełni sprawdzonych, poszukując sposobu zmniejszenia swojego cierpienia. Skuteczność leków zarówno działających bezpośrednio na ucho wewnętrzne, jak również psychotropowych, jest dyskusyjna i do chwili obecnej nie jest znany środek farmakologiczny, który mógłby być użyty w leczeniu szumów usznych nie wywołując przy tym różnych skutków ubocznych. Podobnie zabiegi chirurgiczne mają ograniczone zastosowanie. Wykazano, że przecięcie nerwu słuchowego stosowane w niektórych klinikach, u 60% operowanych pacjentów wywołuje szumy, których nie słyszeli przed operacją.

Wszystkie osoby z szumami usznymi zainteresowane leczeniem swoich dolegliwości zapraszamy:
w godz. 8.00-14.00
od poniedziałku do piątku
do Ośrodka Rehabilitacji Laryngologicznej
w Poznaniu przy ulicy Polnej 72a
tel./fax (61) 861-70-22

Sposób postępowania z pacjentami z szumami usznymi w Ośrodku Rehabilitacji Laryngologicznej w Poznaniu

Metoda elektrostymulacji

Metoda wg modelu neurofizjologicznego - opracowana przez prof. P. Jastreboffa z USA, polegająca na zmianie reakcji centralnego układu nerwowego na szumy uszne.

(Opracowanie merytoryczne: dr n. med. E. Szymiec, dr n. med. J. Kaczmarek)